Specjalista ds. e-learningu- czym się zajmuje?

Poniższy tekst jest fragmentem e-booka Specjalista ds. e-learningu 🙂

Specjalista ds. e-learningu

Na takie ogłoszenie najczęściej trafimy w polskich realiach. Czym właściwie zajmuje się taka osoba?

Tworzenie/ lub koordynacja szkolenia

Przede wszystkim dla mnie jest to osoba, która niekoniecznie sama tworzy szkolenie e-learning  (choć, w niektórych organizacjach to robi😊), ale zajmuje się współpracą z dostawcami, którzy takie szkolenia tworzą. Osoba taka zajmuje się zazwyczaj koordynacją działań, czyli współpracuje z firmą zewnętrzną nad scenariuszem szkolenia, wprowadza poprawki do szkoleń, dostarcza grafiki do szkoleń. Może również merytorycznie opracowywać materiały i dostarczać je firmom zewnętrznym, jak również sama tworzy e-szkolenie  oraz testy w jednym z programów.

Osoba ta odpowiedzialna jest za zbieranie dokumentacji szkoleniowej, czyli  plików źródłowych czy paczek SCORM.

Obsługa platformy szkoleniowej

Bardzo często osoba na stanowisku specjalisty odpowiedzialna  jest za obsługę platformy szkoleniowej, czyli tzw. LMS Learning  Management System.

Do jej obowiązków wymienia się m.in.:

  • Zakładanie kursów,
  • Tworzenie testów lub quizów,
  • Rozwiązywanie problemów z kursami zamieszczonymi na platformie szkoleniowej,
  • Generowanie historii danych szkoleniowych,
  • Dostarczanie raportów szkoleniowych.

Obsługa kursantów

Kolejnym zadaniem specjalisty jest też obsługa kursantów i naprawa błędów, które pojawiają się na platformie szkoleniowej. Może być to pomoc, w jaki sposób poruszać się na platformie szkoleniowej, usuwanie błędów, zmiany danych kursantów, pomoc w zalogowaniu, czy zapisaniu się na kursy.

Zatem, jak wynika z obowiązków osoba ta zajmuje się zarówno treścią merytoryczną szkoleń, koordynacją dokumentacji szkoleniowej, czasem tworzeniem e-learningów, jak również obsługą platformy szkoleniowej.

Instructional Designer

Pojęcie być może dla wielu osób jest nowe, jednak coraz częściej pojawiające się również w polskich ogłoszeniach. Rola tej osoby jest inna niż specjalisty ds. e-learningu.  Nie wiem, czy w polskiej terminologii zawód ten  doczekał się tłumaczenia w każdym razie jest to osoba, która zajmuje się projektowaniem dydaktycznym. Można by powiedzieć, że ta osoba głównie zajmuje się projektowaniem szkolenia, gdyż jej celem jest stworzenie takiego materiału, który będzie gwarantował efektywne uczenie się. Zajmuje się ona  głównie określeniem celu e-szkolenia oraz opracowuje plan- scenariusz szkolenia. Ważne jest, aby osoba ta miała wiedze na temat procesu uczenia się dorosłych i nieustannie doskonaliła się w tym zakresie. 

Instructional  Designer to osoba, która niekoniecznie zna programy do tworzenia e-learningu.

E-Learning Deweloper

Kolejny zawód, który podobnie jak poprzedni nie doczekał się chyba tłumaczenia. W każdym razie o tyle, o ile rolą Instructional Designera jest zaprojektowanie efektywnego planu szkolenia oraz scenariusza, o tyle E-learning Deweloper koncentruje się na znajomości narzędzi do wykonania szkolenia w programie. Jest to osoba, która przekłada treści projektowe do narzędzia. Niezbędna u niego jest znajomość narzędzi do tworzenia e-learningu, często programów graficznych oraz platform e-learningowych.

Podsumowując, można powiedzieć, że wszystkie trzy stanowiska różnią się od siebie, a  z drugiej strony wzajemnie się uzupełniają. Jednakże zauważam, że jak pracuje się w tym zawodzie prędzej czy później zaczynamy interesować się wszystkimi tematami. Jeśli zaczynasz pracować jako E-Learning Deweloper zaczynasz interesować się projektowaniem, jeśli jesteś dydaktykiem zaczynasz poznawać narzędzia do e-learningu i platformy edukacyjne. Jako specjalista ds. e-learningu poznajesz też narzędzia szkoleniowe, dlatego według mnie warto uczyć się wszystkich tych obszarów, aby zostać ekspertem w danej dziedzinie.

Chcesz czytać dalej?

Wpis pochodzi z e-booku Specjalista ds. e-learningu

Kup cały e-book ! Produkt w promocji do 31.08.2020

Przejdź do sklepu!

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przewiń do góry