Kurs online bez platformy e-learningowej (lub z darmową platformą) – czy to możliwe?

Jeśli tworzysz swój kurs online zastanawiasz się zapewne w jaki sposób może go udostępnić użytkownikom. Okazuje się, że z różnych powodów nie możesz  zainwestować  w platformę szkoleniową, ale masz stronę na WordPressie i zastanawiasz się czy rezygnować z  tworzenia kursu online czy kursu wykonanym w Articulate Storyline? Oczywiście, że nie!

Poniżej przedstawię Ci jakie bezpłatne wtyczki możesz zainstalować na swojej stronie, dzięki którym udostępnisz swój kurs bez platformy lub z darmową platformą e-learning 🙂

Mam 2 pomysły na to jak wdrożyć kursy online bez platformy e- learning:

Kurs e-mail

Jeśli Twój kurs to tylko materiały PDF bądź e-book pomyśl o kursie e-mail- do tego wcale nie musisz posiadać platformy szkoleniowej-możesz udostępnić kurs e-mail.

Jak to działa: Kursant zapisuje się na kurs e-mail i otrzymuje od Ciebie z określoną częstotliwością maile z załącznikami PDF, bądź z linkami do Twojej strony na WordPress.

Wtyczki potrzebne do tego rozwiązania: ( również do sprzedawania kursów)

 • WooCommerce MailChimp
 • Wybrana wtyczka do obsługi polskich płatności online (np. tpay.com)

Kurs na blogu

Nie wiem czy słyszałeś oraz czy korzystałeś z rozwiązania jakim jest płatny dostęp do treści? Chodzi o to, że np. masz stronę na WordPress prowadzisz bloga. Możesz skonfigurować go tak, że część artykułów wpada do darmowych treści, a twoja część kursowa wpada do płatnej 🙂

Jakie wtyczki są Ci potrzebne?

 • WooCommerce
 • Wybrana wtyczka do obsługi  płatności online (np. tpay.com,)
 • Paid Memberships Pro– wtyczka dzięki, której ustawisz, które wpisy mają wpadać do części płatnej, a które do darmowej.

Darmowy LMS na WordPress?

Pamiętaj, że możesz też skorzystać z darmowych wtyczek platform szkoleniowych.  Szczególnie polecam następujące wtyczki:

 • Learn Press- sama wtyczka jest za darmo, jednak najlepiej współpracuje z płatnymi dedykowanymi motywami, jednak jak chcesz tylko udostępnić materiały myślę, że to dobra opcja.

Więcej na ten temat pisałam w poniższych wpisach:

 • Lifter LMS- więcej na temat tej wtyczki pisałam, w poniższym wpisie

Dodatkowo, warto skorzystać jeszcze z kilku wtyczek, które pozwolą Ci zamieszczać pliki kursu na stronie WordPress lub tak jak wspomniałam darmowym LMS . Poniżej polecane wtyczki:

 • WordPress Download Manager – wtyczka, dzięki której osadzisz pliki do pobrania
 • Embed Any Document wtyczka,dzięki której osadzisz pliki np. Power Point czy PDF, bez konieczności ich pobierania przez kursanta
 • WP Live Chat Support – wtyczka, dzięki której nawiążesz komunikacje z kursantami, a zapis Waszej konwersacji zostanie wysłany do kursanta.
 • Contact Form 7- chyba znana wszystkim wtyczka- w kursach online może być wykorzystywana do zadawania pytań przez kursantów
 • Insert or Embed Articulate Content into WordPress Trial- jeśli tworzysz kursy w programie Articulte Storyline ( w formacie SCORM 1.2) w łatwy sposób możesz załadować swój kurs e-learning na swoją stronę Word Press
 • BigBlueButton- wtyczka do prowadzenia konferencji, webinarów z kursantami.

Co ważne, jeśli posiadasz kursy video lub audio, nie potrzebujesz żadnej wtyczki wystarczy, że swój kurs audio opublikujesz ( jako plik prywatny) w jednym ze znanych serwisów SoundCloud lub You Tube i wykorzystasz opcje shortcodów Word Press, dzięki którym osadzisz je na swojej stronie Word Press.

Zatem jak widzisz, w darmowy sposób możesz osadzić treści kursu na swojej stronie bez konieczności posiadania systemu e-learning. Co więcej darmowe LMS pozwolą Ci układać treści w lekcje, będziesz mógł wdrożyć testy.

Poniżej możesz pobrać listę wszystkich wtyczek wspinanych w tym wpisie oraz linki do ich pobrania

Masz pytania?:)! Pisz śmiało !

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress